Zorganizujmy referendum w sprawie szkół!

Obiecaliśmy w zeszłym miesiącu szersze zajmowanie się w tym roku ważnymi tematami w naszej Gminie i dziś taki ważny, wręcz bardzo ważny temat trzeba poruszyć. Jest nim przyszłość naszych gminnych szkół. Dziś w formie pisemnej, a już za kilka dni, jeszcze w tym tygodniu, pierwszy podcast audio, który będzie dostępny na specjalnie utworzonym profilu: https://soundcloud.com/user-125343737

Dziś o 15:15 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego odbędzie się posiedzenie Komisji Oświaty poświęcone poniżej opisanej sprawie. Zachęcamy do przyjścia i wyrażenia swojej opinii w toku dyskusji.

Zorganizujmy referendum w sprawie szkół!

Od kilku tygodni w gminie Stronie Śląskie powrócił jak bumerang temat przyszłości naszych placówek oświatowych. Wszystko za sprawą projektu uchwały dotyczącego włączenia Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte do Zespołu Szkół Samorządowych (czytaj: likwidacji Szkoły Podstawowej jako samodzielnej jednostki organizacyjnej), który Burmistrz zaproponował w pierwszej połowie lutego podczas konsultacji społecznych. Dodać należy, że konsultacji zorganizowanych w stylu: „Wysłucham co tam powiedzą (żeby się nie czepiali, że nie zwołałem formalnie konsultacji jak w zeszłym roku podczas uchwały o systemie sieci szkół), a potem i tak zrobię po swojemu”. Dlatego nic w tym dziwnego, że projekt uchwały powstał przed konsultacjami, a nie w ich wyniku.

Wnioski i propozycje w tym temacie:

  1. Stajemy w obliczu poważnego pytania o przyszłość Zespołu Szkół Samorządowych z uwagi na rychłe wygaszenie Gimnazjum im. Marianny Orańskiej, uwarunkowania niżu demograficznego oraz wiele innych czynników, skutkujących słabnącym naborem do szkół ponadpodstawowych (po staremu: ponadgimnazjalnych). Można rozwiązać ten problem na skróty (doraźnie), włączając podstawówkę do Zespołu (co nie daje żadnej gwarancji funkcjonowania w dalszej przyszłości szkół ponadpodstawowych). Można też pochylić się nad innymi, ambitniejszymi rozwiązaniami: inny, atrakcyjniejszy zawodowo na tle konkurencji z innych gmin profil szkoły, zrobienie międzygminnej szkoły ponadpodstawowej z Lądkiem-Zdrojem itp. Wymaga to jednak długotrwałego konstruktywnego dialogu między wszystkimi zainteresowanymi (rodzicami, nauczycielami, władzami Gminy, ekspertami w dziedzinie oświaty etc), a nie krótkich, ograniczonych do dwóch spotkań konsultacji. Pożądanym rozwiązaniem na najbliższe miesiące, które pozwoliłoby społeczności lokalnej wyrazić kwestię dalszego kierunku strońskiej oświaty, jest zorganizowanie referendum lokalnego. 
  2. Odpowiednim momentem na podjęcie wiążącej decyzji odnośnie dalszej organizacji szkolnictwa na terenie gminy Stronie Śląskie powinna być pierwsza połowa 2019 roku, kiedy będzie dobiegał końca okres „wygaszania” gimnazjum, a tym samym koniec okresu przejściowego pomiędzy starym a nowym systemem oświatowym wprowadzonym ustawą – Prawo oświatowe. Jest to tym bardziej uzasadnione, że nie wiadomo jakie stanowisko w sprawie przyszłości oświaty będzie zajmował Burmistrz oraz Rada kolejnej kadencji. A to właśnie w kolejnej kadencji będą dostrzegalne skutki zaproponowanego rozwiązania, po których będzie można ocenić ich słuszność bądź nie. W sytuacji podjęcia teraz uchwały o włączeniu Szkoły Podstawowej do Zespołu Szkół, nowy Burmistrz i Rada musieliby wziąć odpowiedzialność za realizację projektu, nad którego przyjęciem nie mieliby żadnego wpływu (a przecież ich pogląd na temat przyszłości naszych placówek oświatowych może być zgoła odmienny od proponowanego przez burmistrza Zbigniewa Łopusiewicza). Ostatnie miesiące pracy Rady bieżącej kadencji nie powinny wyrażać się w podejmowaniu decyzji wykraczających skutkami daleko poza najbliższe miesiące (w perspektywę długoletnią), za wyjątkiem sytuacji, gdzie podjęcia uchwały wymaga przepis prawa lub nagła sytuacja wywołana siłą wyższą. W przypadku omawianej uchwały, takie sytuacje nie znajdują zastosowania. Dlatego nie powinna być ona podejmowana w tej kadencji Rady.

Projekt uchwały:

Projekt uchwały – włšczenie SP do ZSS (1)

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s