Ludzie dostrzegli potencjał narciarstwa biegowego – wywiad z Marcinem Wojrachem

Zapraszamy do lektury wywiadu z Marcinem Wojrachem – mieszkańcem Starego Gierałtowa, przewodnikiem sudeckim, właścicielem firmy Wildcat. Rozmawialiśmy o stanie oraz perspektywach rozwoju narciarstwa biegowego na terenie gminy Stronie Śląskie, a zatem poruszyliśmy temat, na którym Pan Marcin zna się, jak mało kto. Jest instruktorem narciarstwa biegowego, jedną z niewielu osób w Polsce posiadających uprawnienia przewodnika turystyki narciarskiej, a także twórcą raportów o stanie tras narciarstwa biegowego.

Panie Marcinie, jak zaczęła się Pana przygoda z narciarstwem biegowym?

Marcin Wojrach: Przez 5 lat studiowałem we Wrocławiu agronomię. Po ukończeniu studiów, wraz z narzeczoną Justyną, zdecydowaliśmy się wrócić w nasze piękne strony. Niestety, nie mogliśmy znaleźć pracy w swoim zawodzie, w związku z tym myśleliśmy, jak tę pracę sobie „zorganizować”. Zdecydowaliśmy się pójść w kierunku turystyki. Narciarstwo biegowe to trochę przypadek. Ponieważ jestem przewodnikiem sudeckim i miałem potrzebę przemieszczania się po górach, również w warunkach zimowych, narty biegowe były w tym przypadku naturalnym rozwiązaniem. I tak zaczęliśmy, na przełomie lat 2013 i 2014. Powstał wtedy pomysł popularyzacji i rozwoju narciarstwa biegowego na Ziemi Kłodzkiej, na który udało się nam pozyskać środki unijne. Krążąc po Górach Bialskich, byliśmy zauroczeni organizacją i popularnością narciarstwa biegowego po stronie czeskiej, w rejonie Paprska. Setki osób, które brały udział w różnego rodzaju zawodach, imprezach rodzinnych, zrobiły na nas ogromne wrażenie. Zaangażowanie i profesjonalizm organizatorów w utrzymaniu tras narciarstwa biegowego stały się dla nas inspiracją. Pomyślałem wtedy: może uda się to i u nas.

Pańskie działania zbiegły się w czasie z realizowanym przez Gminę projektem tworzenia tras biegowych w Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika. Jaki był wtedy klimat wokół narciarstwa biegowego?

Co ciekawe, na początku nie spotkaliśmy się z dużą aprobatą dla naszej działalności. Wiele osób z branży turystycznej wyrażało sceptycyzm i wątpliwości, czy istnieje potrzeba rozwoju niszowego w Polsce sportu, obok już istniejącego, bardzo popularnego narciarstwa zjazdowego. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności Gmina Stronie Śląskie przystąpiła do realizacji projektu budowy tras biegowych i zakupiła ratrak do ich utrzymywania. Urzędniczką, która bezpośrednio pracowała przy realizacji tego przedsięwzięcia, była Pani Monika Ciesłowska. Jej zaangażowanie i upór doprowadziły do obecnego poziomu przygotowania tras u nas w Gminie. Pierwszy rok istnienia tras nie był sukcesem z bardzo prostego powodu – bezśnieżnej i ciepłej zimy. Nie dał też odpowiedzi, czy narciarstwo biegowe ma szansę się rozwinąć i znaleźć swoich amatorów.

Na szczęście, kolejne zimy były już lepsze. Jak widzi Pan przyszłość tego sportu w naszej Gminie?

Obecnie coraz więcej osób prowadzi zdrowy i aktywny styl życia, biega, jeździ na rowerze. Idealnym dopełnieniem tego w okresie zimowym jest narciarstwo biegowe. Nie każdy zjeżdża na nartach zjazdowych, a poza tym rozgrzewka na biegówkach może być świetną formą przygotowania do szaleństwa na stoku. Potencjał naszej Gminy, a w szczególności Gór Bialskich, jest moim zdaniem zbliżony do Jakuszyc. W te najlepsze zimy suma opadów śniegu w Górach Bialskich potrafi dojść nawet do 6 metrów, średnio wynosi od 3 do 4 m w okresie zimowym. Poza tym, ukształtowanie terenu sprzyja tam tworzeniu, tak lubianych przez biegaczy, pętli bez długich podbiegów i karkołomnych zjazdów. Tworzenie w gminie Stronie Śląskie alternatywy dla narciarstwa zjazdowego postrzegam nie jako konkurencję, a jako dodatkowy impuls do rozwoju turystyki. Różnorodność, bogata oferta atrakcji zimowych, to nasz atut, który przyciągnie na pewno coraz więcej turystów.

W mojej ocenie, jednym z najciekawszych zrealizowanych w naszej Gminie projektów jest Dolina Pluszcza. Proszę przybliżyć ten temat naszym czytelnikom.

Pomysł był mój – chciałem stworzyć łatwo dostępne miejsce w górach do nauki narciarstwa biegowego. Poszukiwania trwały długo, w końcu trafiliśmy na idealną lokalizację. Piękna dolinka w Bielicach, z dobrym dojazdem, niewykorzystywana do prac leśnych w okresie zimowym, z pętlą o długości ok. 2,5 kilometra. Wspólnie z Państwem Jolantą i Januszem Lignarskimi z „Chaty Cyborga”, poprzednim Nadleśniczym – Panem Mieczysławem Krywieńko i jeszcze paroma osobami udało nam się ten pomysł zrealizować. Poza wkładem pracy wymagało to od nas poniesienia pewnych nakładów finansowych między innymi kupiliśmy ratrak do tras biegowych. Miejsce nazwaliśmy na cześć bardzo rzadkiego gatunku ptaka nurkującego, występującego w dolinie Białej Lądeckiej. Bardzo cieszy mnie fakt, że miejsce to, mimo braku promocji, spotkało się ze sporym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Co więcej, można powiedzieć, że nauczyciele i uczniowie naszych strońskich szkół bardzo to miejsce polubili i w ramach zajęć z wychowania fizycznego często przyjeżdżają tam doskonalić technikę biegania na nartach.

Podsumowując, jak Pana zdaniem, dzisiaj, po kilku latach funkcjonowania tras, postrzegane jest w Stroniu narciarstwo biegowe?

Na całe szczęście zmieniło się nastawienie wielu osób. Teraz jesteśmy już rozpoznawalni, nasza działalność spotyka się z wyraźną aprobatą. Szczególnie dobrze odbierane są realizowane przez nas co tydzień raporty o stanie tras biegowych („raporty śniegowe”). Ludzie dostrzegli potencjał narciarstwa biegowego, również jako elementu zwiększającego dochody z turystyki (profity dla hoteli, restauracji, wypożyczalni, sklepów i innych punktów usługowych). Do dalszego wykorzystania potencjału narciarstwa biegowego w Gminie potrzebny jest jeszcze wspólny wysiłek w wypromowaniu naszych gór jako idealnego miejsca do uprawiania tego sportu. Teraz jest czas nauki, wypracowywania modelu przygotowania tras, zbierania doświadczeń i ogromnych inwestycji. Myślę, że jest to praca  na kolejne 10 lat.

Dziękujemy serdecznie za rozmowę, gratulujemy osiągnięć i życzymy kolejnych sukcesów!

Wywiad przeprowadzili Wojciech Paszkowski i Marek Prętki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s