Już niedługo… nowe nazwy ulic w Stroniu Śląskim

Za trzy miesiące wejdzie w życie uchwalona przez Sejm z inicjatywy Senatu „Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej”. Co kryje się pod tą nazwą i co wynika z niej dla Stronia Śląskiego?

Otóż wszystkie gminy w Polsce, gdzie istnieją jeszcze tzw. „komunistyczne nazwy ulic” będą musiały zmienić ich nazwy. W naszej gminie, mowa o trzech ulicach: Karola Świerczewskiego, Marcelego Nowotki i 40-lecia PRL.

Ale UWAGA! NAJWAŻNIEJSZE! Mieszkańcy tychże ulic w związku ze zmianą nazwy nie będą musieli zmieniać dokumentów – zachowają one ważność do końca ich terminu ważności! Nie będą również ponosić żadnych opłat urzędowych z tego tytułu!

Ponieważ chcąc – nie chcąc, zmiana nazw w/w ulic nastąpi z mocy ustanowionego prawa, warto już teraz zastanowić się nad propozycjami nowych nazw ulic, tym bardziej, że w tym roku odbędą się poświęcone temu konsultacje społeczne. Jedną z propozycji, którą wsparliśmy dobrym słowem, jest upamiętnienie, poprzez nazwę jednej z ulic, księdza Stefana Witczaka „Kruszynki”. (Więcej tutaj).

Liczymy na Waszą inwencję, poprzez składanie propozycji nowych nazw ulic w komentarzach pod tym postem, wraz z krótkim uzasadnieniem. Szczególnie zachęcamy do tego mieszkańców ulic 40-lecia, Nowotki i Świerczewskiego – wasze opinie w tej sprawie trzeba szczególnie brać pod uwagę. Najciekawsze propozycje będziemy umieszczać na naszej stronie internetowej.

Reklamy

5 comments

 1. Prawo jest prawem . Jeżeli mamy wyprzeć z pamięci 40 lat PRL-u to biorąc pod uwagę fakt,ze przy tej ulicy w 80 procentach zamieszkiwali robotnicy proponuje zmienić nazwę ul 40 lecia PRL na ul ROBOTNICZA- nie ma takiej w Stroniu Sląskim a będzie ona hołdem dla tych którzy to miasto stworzyli… Właśnie dzięki ich pracy w Stroniu powstała Przychodnia Zdrowia , przedszkole, hotele przy ul Zielonej i wiele innych obiektów które uczyniły Stronie miastem min Okrąglak w którym właśnie Ci robotnicy mogli korzystać z dóbr kultury itd. Może częśc społeczeństwa nie będzie akceptować tego uzasadnienia ALE NIE BAWMY SIĘ W MITY a szanujmy tych którym coś zawdzięczamy a szczególnie ich realny wkład w istnienie tego miasta. Ja wiem że teraz nie ma chłopów i robotników tylko właściciele ziemscy i siła robocza ale póki co to Stronie powstało z ciężkiej pracy R o b o t n i k o w huty, kamieniołomów ,tartaku . A już złośliwie na koniec dodam, że należałoby wyburzyć budynki przy ul Świerczewskiego Nowotki i Morawce bo to przecież pamiątka po Wojskach radzieckich czyż nie?Jeżeli to nie jest symbol tamtych czasów to napis PRL taż nie powinien nas drażnić.

  Polubienie

  • I jestem wdzięczny Armii Czerwonej że wybudowali te osiedla bo tam się wychowałem od urodzenia i przeżyłem wiele wspaniałych chwil . Idąc tym tokiem myślenia to wszystkie budynki mieszkalne , SAKRALNE , użyteczności publicznej itd…. wybudowane przez Niemców , też powinny być zburzone bo przecież jedyna słuszna partia nienawidzi również Niemców ,Rosjan , Żydów , Arabów ( włącznie z końmi maści arabskiej ) , a właściwie to oni nienawidzą wszystkich włącznie z papieżem .
   Pozdrawiam serdecznie.

   Polubienie

 2. Witam serdecznie mieszkańców starszych i nowych Stronia Śląskiego.
  Myślę że nie wielu mieszka w Stroniu ludzi którzy się w tym mieście urodzili . Nie w Bystrzycy , Kłodzku lub innej miejscowości , ale własnie w STRONIU ŚLĄSKIM .
  Ja właśnie urodziłem się gdy jeszcze Stronie nie miało praw miejskich na ulicy dolnej , a konkretnie w tym pierwszym domku naprzeciwko „OKRĄGLAKA” . Następnie po trzech miesiącach od moich urodzin , moi rodzice wraz ze mną i moim rodzeństwem przeprowadzili się na ulicę Nowotki gdzie spędziłem całe moje życie . Tam zmarł mój ojciec , tam wychowałem swoje dzieci , tam przeżywaliśmy dobre i złe chwile i tam własnie mieszkam wraz z rodziną do dzisiaj i nie mam zamiaru nigdzie się wyprowadzać . Nigdy nie przeszkadzało mi to jak nazywa się ta ulica i nic bym najchętniej nie zmieniał bo przecież to jest kawałek historii , nawet jeżeli jest ona nie za bardzo chwalebna . No ale cóż , czasem na głupotę nie ma rady i skoro już trzeba zmienić nazwę to trudno. Mam kilka propozycji co do nazwy ulicy ( obecnie Nowotki ) , najchętniej nazwałbym ją ulicą „NIEZGODY ” bo to własnie tam od kilkunastu lat panuje, no ale chyba by się nie przyjęła przez ….”brak zgody” , albo starych „szopek i dziadostwa ” – bo taki tam obecnie trend panuje i to za cichym przyzwoleniem i poparciem władz Gminy ….chyba dlatego żeby mieć święty spokój. No ale dość na dzisiaj smutnej prawdy – przejdźmy do poprawności politycznej . Nigdy nie chciałbym żeby ta ulica miała miano jakiegoś świętego bo ci ludzie nie zasługują ( poza kilkoma wyjątkami ) na to właśnie z powodu swoich zachowań i przywar . Biegają co niedzielę do kościoła a po kościele – jakby mogli to potopiliby w łyżce wody wszystkich swoich sąsiadów . Powinna to być nazwa neutralna ( i trochę szkoda bo ja osobiście chciałbym żeby ta ulica nazywała się „Marii Czubaszek ,” – dlaczego ktoś spyta ? .. ano dlatego że ona wielokrotnie odzwierciedlała w swojej twórczości w sposób komiczny zachowania ludzkie które ja właśnie obserwowałem wielokrotnie miedzy mieszkańcami tej ulicy, była bardzo przyzwoitym człowiekiem . Jeżeli np. wielu zwolenników jedynej słusznej partii obecnie rządzącej się nie zgodzi , to chciałbym żeby nazwa ulicy była neutralna np. ” SPOKOJNA ” , OGRODOWA ” , ”PSTROKATA” , ”PARKINGOWA” ,
  Bardzo was proszę , na koniec , nie nadawajcie nazwy tej ulicy imieniem starych pisarzy , królów itp. …już za dużo tego w Polsce no i niech nikt nie waży się nazwać przypadkiem tej ulicy …”” L.K.”” .
  Na każdą podaną przeze mnie propozycję mam ogromne wytłumaczenie i jeżeli trzeba będzie to je napiszę ale myślę że każdy się domyśli dlaczego takie nazwy.
  Pozdrawiam bardzo serdecznie wszystkich mieszkańców Stronia Śląskiego – miasta i gminy najpiękniejszej na świecie , i wszystkich mieszkańców ulicy MARCELEGO NOWOTKI .
  Z wyrazami szacunku- Jerzy Studniarz

  Polubienie

  • Z tego co wiemy, grupa mieszkańców z ulic Świerczewskiego i Nowotki opowiedziała się pod koniec czerwca na spotkaniu z radnymi za nazwami: Akacjowa i Brzozowa. Padło jeszcze klika innych propozycji – w tym tygodniu zbierzemy je wszystkie i opublikujemy. 🙂

   Polubienie

   • Na pewno nie są to złe nazwy ale nic poza samą nazwą nie płynie w korzyściach dla naszej ulicy i miasta . Wybierając na nazwę ulicy nazwisko pani Marii Czubaszek kierowalem się wieloma względami ktore juz wczesnie opisalem ale są townież korzyści wymierne , a myślę że reklamy i promocji dla naszego miasta nigdy za dużo .

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s