SUKCES! PODATKI OD NIERUCHOMOŚCI NA NIEZMIENIONYM POZIOMIE, OPŁATA MIEJSCOWA NIE WPROWADZONA!

Październik i listopad były miesiącami gorącej dyskusji nad zaproponowanymi przez Burmistrza Zbigniewa Łopusiewicza projektami uchwał dotyczących znaczącej podwyżki podatków od nieruchomości oraz wprowadzenia opłaty miejscowej. Ostatecznie, na sesji Rady Miejskiej w dniu 30.11.2015 r. zwyciężył zdrowy rozsądek.

W przywołanym wyżej okresie, na łamach strony na Facebooku (www.facebook.com/ObywatelskieStronie), argumentowaliśmy kilkukrotnie na rzecz bezzasadności projektów Burmistrza. Stoimy na stanowisku, że jeżeli chcemy się rozwijać jako Gmina, być konkurencyjni w branży turystycznej do innych miejscowości, a PRZEDE WSZYSTKIM jeśli chcemy stworzyć warunki sprzyjające tworzeniu miejsc pracy, powinniśmy ustabilizować podatki lokalne na jak najniższym poziomie i nie wprowadzać nowych. Wydaje się, że z podobnego punktu widzenia wychodzi w obecnej kadencji większość radnych Rady Miejskiej, co znalazło potwierdzenie na listopadowej sesji.

  1. W sprawie podatków od nieruchomości, Komisja Budżetowa Rady Miejskiej zgłosiła poprawkę odrzucającą propozycję Burmistrza o ich podwyżce i postulowała pozostawienie stawek podatku na tym samym poziomie co obecnie. Za poprawką głosowali wszyscy radni (15). Tym samym już drugi rok z rzędu Rada Miejska nie podniosła podatków nawet o 1 grosz!
  2. Radni odrzucili również propozycję wprowadzenia opłaty miejscowej, chociaż w tej kwestii nie było już jednomyślności. Podobnie jak w przypadku podatków, argumentowaliśmy w minionych miesiącach, że opłata miejscowa jest rozwiązaniem niekorzystnym z punktu widzenia Mieszkańców naszej Gminy. Zasadniczo z prostej przyczyny: ciężar ponoszenia tej opłaty de facto spadłby na przedsiębiorców z branży turystycznej, co znacznie utrudniłoby rozwój tej branży, a zwłaszcza szanse na zwiększenie zatrudnienia w niej mieszkańców (oraz wzrost wynagrodzeń obecnie pracujących). Poniższa tabelka przedstawia, jak w sprawie wprowadzenia opłaty miejscowej głosowali poszczególni Radni:
Za (2) Przeciw (8) Wstrzymali się (5)
J. Florowski

S. Dobrowolski

J. Biały

K. Brzezicka

Z. Dyląg

Z. Pakuła

W. Ryczek

M. Snopkowska

M. Węgrzyn

R. Wiktor

Z. Frodyma

D. Gulij

G. Janiszewska

M. Laskowska

C. Najduch

  1. Konsekwencji zabrakło radnym w kwestii ostatniego projektu Burmistrza, dotyczącego znacznej podwyżki opłaty targowej (z 25 zł na 30 zł za każdy dzień). Obciążanie sprzedawców handlujących na naszym targowisku tak wysoką opłatą (jedną z najwyższych w powiecie!) jest w naszej ocenie niedorzeczne, ze względu na fatalny stan infrastruktury targowiska (choćby brak toalet) i fakt, że już przy obecnej stawce opłaty wpływy z tego tytułu dla Gminy systematycznie maleją (ponieważ coraz mniej handlujących do Nas przyjeżdża). Oto jak głosowali radni w tej sprawie (uchwała została przyjęta):
Za (6) Przeciw (4) Wstrzymali się (5)
K. Brzezicka

S. Dobrowolski

G. Janiszewska

M. Laskowska

C. Najduch

R. Wiktor

 

Z. Dyląg

W. Ryczek

M. Snopkowska

M. Węgrzyn

 

J. Biały

J. Florowski

Z. Frodyma

D. Gulij

Z. Pakuła

 

 

  1. Ponadto, rozpatrywany był projekt uchwały Burmistrza w sprawie zatwierdzenia taryf za wodę i ścieki. Zakładał on, że w przyszłym roku mieszkańcy za m3 wody i ścieków zapłacą łącznie o 14 groszy więcej. Za głosowało 10 radnych, przeciw głosowało 2 radnych (K. Brzezicka, M. Węgrzyn), wstrzymało się 3 radnych (J. Biały, Z. Dyląg, M. Snopkowska). Podwyżka została więc niestety zatwierdzona.

KOMENTARZ DLA „OBYWATELSKIEGO STRONIA” – Miłosz Węgrzyn, Radny Rady Miejskiej

– Pozostawienie stawek podatku od nieruchomości na dotychczasowym poziomie było jedynym sensownym rozwiązaniem. Zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę, że po raz pierwszy od lat, dopuszczalne prawem maksymalne stawki tego podatku zostały obniżone. Taką stabilność polityki podatkowej w naszej Gminie należy traktować jako atut, pozwalający napędzać rozwój Gminy. Rozwój ten rozumiem w pierwszej kolejności w kategoriach wzrostu dochodów mieszkańców, co możliwe jest przy możliwie najniższym stawkom podatków i opłat lokalnych.

W mojej ocenie, wyrazy uznania należą się Komisji Budżetu i Finansów, która w bardzo merytoryczny, rzeczowy sposób rozpatrzyła projekty uchwał podatkowych, dając całej Radzie solidne podstawy do podjęcia słusznych decyzji.

Reklamy

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s