„ZŁOTY POCIĄG” DO KLETNA – część 1

W maju 2012 roku zespół speleologów z Sekcji Grotołazów Wrocław oraz Sekcji Speleologicznej „NIEDŹWIEDZIE” w składzie: Sebastian Czwor, Darek Data, Radek Dubicki,  Ania Haczek, Szymon Kostka, Aleksandra Królak, Marek Markowski, Piotr Potok, Leszek Zając dokonali niezwykłych odkryć w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Trwają prace badawcze i eksploracyjne.

Rozmawiamy z jednym z odkrywców Panem Darkiem Datą.

Co zostało odkryte w Kletnie?

Grupa speleologów natrafiła na dalsze ogromne partie Jaskini Niedźwiedziej którą nazwano Partiami Mastodonta. Jest to jedna z największych i najładniejszych jaskiń w Polsce i jedna z najpiękniejszych w Europie.  Skala tego odkrycia jest ogromna. Obecna Jaskinia Niedźwiedzia jest tylko przylepkiem do nowo odkrytej sali. Dopiero nowa jaskinia będzie dorównywać jaskiniom światowym. Nowa jaskinia może stymulować rozwój całej Gminy. Mamy silne dążenie do rozwoju turystyki, ale próbujemy stworzyć jedynie narciarskie eldorado. Bez setek tysięcy złotych corocznie topionych w sztucznym naśnieżaniu, nie byłoby mowy o narciarstwie zjazdowym. Nasz klimat jest zbyt kapryśny. Stawiajmy na zrównoważony rozwój Gminy!

Jesteśmy trzy lata po odkryciu. Co się w tym czasie zdarzyło?

Jaskinia jest własnością Skarbu Państwa i rezerwatem przyrody. Gmina może być tylko użytkownikiem i inwestorem. Publiczna deklaracja powinna określić uczciwe, przejrzyste warunki użytkowania Jaskini; gwarantujące zachowanie środowiska przyrodniczego i stymulujące zrównoważony rozwój Gminy Stronie Śląskie. To jest oczywiste, że nie będziemy mogli dowolnie używać nowej jaskini. Użytkowanie turystyczne destabilizuje środowisko przyrodnicze, a grupy chroniące przyrodę są coraz mocniejsze. Turyści mogą w kilka pokoleń zniszczyć piękno tworzone miliony lat. Naukowcy, speleolodzy zawsze będą w jaskini, natomiast Gmina niekoniecznie! Dlatego uporczywie dążymy do negocjacji i chcemy odpowiednich gwarancji.

Ile lat trwały poszukiwania. Jakie wiązały się z nimi koszty?

Przez kilkanaście lat wiele osób z obu sekcji speleologicznych uczestniczyło w poszukiwaniach. Można powiedzieć, że dwa pokolenia naukowców i pasjonatów  wykonywało ciężką, mozolną i niebezpieczną pracę. Przykładem jest wypadek do którego doszło 24 października 2015 r. Kolega prowadząc prace badawcze niezbędne do udostępnienia jaskini spadł w Studni Strachu z wysokości około 8 metrów. Doznał urazu kręgosłupa. Sekcja speleologiczna to nie chłopcy, którzy w wolnym czasie biegają dla przyjemności po jaskiniach. Takie komentarze rozśmieszają nas do rozpuku. Speleolodzy to ludzie z dorobkiem naukowym, są wśród nas też kobiety. Dokonywane odkrycia są celowe. Nasza Gmina nigdy nas nie wspomogła. To odkrycie było finansowane wyłącznie z naszych, prywatnych pieniędzy. Najpierw kilka lat pracujemy zawodowo, aby później wejść do jaskini z pomocą zakupionego, specjalistycznego sprzętu. Od Gminy Stronie Śląskie otrzymaliśmy w 2015 roku jedynie po 2 tysiące złotych dla 6 osób.

Co będzie dalej?

Można w tym miejscu zapytać czy warto udostępnić jaskinię? Część naukowców jest temu przeciwna. Dla przykładu rząd czeski podjął decyzję o nieudostępnianiu swojej najpiękniejszej jaskini ze względu na ochronę przyrody. Gmina będzie musiała dostosować się do odkrywców i fachowców dbających o środowisko. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu dysponuje rezerwatem i narzuci bardzo restrykcyjne zasady użytkowania. Poza tym w Jaskini hibernuje  około 1400 nietoperzy, musimy je chronić! Są wśród nas ludzie którzy pracowali przy budowie tras w jaskiniach europejskich. W Polsce nie ma wielu firm, z takim doświadczeniem jak nasze. Inne firmy i tak będą bazować na naszych pomiarach. Trasę dedykuje się określonej jaskini, to nie jest fabryka samochodów. Znamy technologie, które umożliwiłby przygotowanie trasy turystycznej w oparciu o najnowsze standardy. Po trzech latach możemy przecinać wstęgę. Oczekujemy od władz Gminy współpracy z Sekcją Speleologiczną „NIEDŹWIEDZIE”.      C.D.N.

Wywiad przeprowadzili Adur55 i Marek Prętki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s