DMUCHACZ „WYSKOCZYŁ” Z KRZAKÓW!

Pomnik „Dmuchacz Szkła” już nie stoi w zagajniku na Goszowie. Wyjechał do renowacji. Jest to dla nas wiadomość szczególnie radosna, ponieważ od pierwszego wydania „Obywatelskiego Stronia” inicjowaliśmy konieczność przeprowadzenia jego renowacji i przeniesienia w godne miejsce.

Przypomnijmy raz jeszcze, że „Dmuchacz Szkła” jest dziełem wykonanym według projektu Borysa Michałowskiego, polskiego rzeźbiarza i pedagoga. Pomnik przez ostatnie dziesiątki lat niszczał w niegdysiejszym parku na Goszowie. Od pierwszego numeru „OS” zabiegaliśmy o odnowienie i przeniesienie monumentu w miejsce, które byłoby reprezentatywne dla rzeźby obrazującej szklarskie tradycje Stronia Śląskiego.

Na sesji Rady Miejskiej w dn. 30.10.2015 podjęte zostały wiążące decyzje w sprawie uratowania pomnika „Dmuchacz szkła”,o której piszemy od pierwszego wydania kwartalnika „Obywatelskie Stronie” i którą gorąco wspieraliśmy w ramach projektu z budżetu obywatelskiego. Burmistrz zadeklarował wygospodarowanie środków na renowację pomnika w budżecie gminy na 2016 r. Spotkało się z poparciem ze strony wszystkich radnych, wyrażonym w przygotowanym wcześniej na tę okoliczność piśmie.

Pomnik opuścił już Goszów, jego renowacja wykonana zostanie przez Zakład Obróbki Kamienia Naturalnego „Głaz” z Wrocławia, a jej koszt wyniesie 36 900 zł. Prace konserwatorskie, uzgodnione z Konserwatorem zabytków, zakończą się do końca kwietnia 2016 r.

Według deklaracji Burmistrza, po renowacji pomnik ma być przeniesiony na teren byłej portierni HSK „Violetta”.Jak oceniacie ten pomysł lokalizacji? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach pod poniższym artykułem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s